Choose your region and language

Go

Menu

Press Release Zurich, Switzerland 14-07-2022

6 min read

Hitachi Energy zdobywa zamówienie na przyłączenie jednej z największych na świecie morskich farm wiatrowych do brytyjskiej sieci energetycznej

Systemy przesyłowe HVDC Light® połączą farmę wiatrową Hornsea 3, dostarczając energię odnawialną dla ponad trzech milionów domów.

Firma Hitachi Energy, globalny lider technologii i rynku sieci energetycznych, ogłosiła dziś, że zdobyła duże zamówienie od Ørsted, wiodącej na świecie firmy z branży energii odnawialnej, na dostarczenie dwóch wysokonapięciowych systemów prądu stałego (HVDC) do przesyłania zielonej energii elektrycznej z farmy wiatrowej Hornsea 3, zlokalizowanej ponad 120 km od wschodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii.

Farma wiatrowa będzie mogła wygenerować do 2,85 gigawatów odnawialnej energii elektrycznej, co wystarczy do zasilenia ponad trzech milionów brytyjskich domów. Z ponad 200 turbinami wiatrowymi zainstalowanymi na obszarze prawie 700 kilometrów kwadratowych*1, będzie to największa morska farma wiatrowa na świecie. Projekt ten jest znaczącym krokiem w kierunku realizacji ambicji brytyjskiej strategii bezpieczeństwa energetycznego, która zakłada pozyskanie do 50 gigawatów mocy z morskiej energii wiatrowej do 2030 r.*2

Hitachi Energy wspierało Ørsted w przyłączeniu do sieci Hornsea 1*3 i Hornsea 2*4, ale Hornsea 3 będzie pierwszą fazą wykorzystującą aplikację HVDC w klastrze Hornsea.

Cały system HVDC, w tym platforma morska, dostarczany jest we współpracy z firmą Aibel*5. Hitachi Energy dostarczy dwa systemy przekształtnikowe HVDC Light®, natomiast Aibel – dwie morskie platformy przekształtnikowe HVDC. Platforma oparta jest na modułowym systemie HVDC firmy Hitachi Energy, w tym na jej zaawansowanym systemie sterowania i ochrony, MACH™. W miarę jak rynek morskich sieci HVDC rośnie i staje się coraz bardziej złożony, Hitachi Energy będzie dalej rozwijać rozwiązania wraz ze swoimi klientami oraz partnerami, aby umożliwić bardziej elastyczną morską sieć przyszłości.

– Morska energia wiatrowa jest krytycznym elementem transformacji w kierunku czystej energii, a nasza technologia HVDC jest kluczowa dla efektywnej transmisji do sieci energetycznej na lądzie – powiedział Niklas Persson, dyrektor zarządzający biznesu Stacji i Systemów Elektroenergetycznych w Hitachi Energy. – Aby odpowiadać na potrzeby szybko rozwijającego się rynku offshore, partnerstwo i współpraca są kluczowe do dostarczania energii w tempie i skali wymaganej do osiągnięcia naszych celów dekarbonizacji oraz bezpieczeństwa energetycznego.

– Wizja Ørsted to świat, który działa całkowicie na zielonej energii, a projekty Hornsea są znaczącym krokiem w kierunku tego celu w Wielkiej Brytanii – powiedział Patrick Harnett, wicedyrektor brytyjskiego programu w Ørsted. – Razem z Hitachi Energy pokazujemy, że odnawialne źródła energii, takie jak morska energia wiatrowa, stanowią ogromną część światowej podróży w kierunku zrównoważonego rozwoju. Hornsea 3 nie tylko dostarczy tanią, czystą energię dla milionów domów w Wielkiej Brytanii, ale także zapewni tysiące wysokiej jakości miejsc pracy i miliardy funtów inwestycji w łańcuch dostaw morskiej energii wiatrowej w Wielkiej Brytanii i poza nią.

Hitachi Energy dostarczy cztery stacje przekształtnikowe HVDC, które przekształcają energię prądu przemiennego na prąd stały do przesyłu w kablach podmorskich, a następnie ponownie przekształcają ją na prąd przemienny w celu włączenia do sieci lądowej. Dwie ze stacji przekształtnikowych zostaną zainstalowane na platformach morskich, a dwie na przyłączach do sieci lądowej.

Uwagi:

Rozwiązanie HVDC firmy Hitachi Energy łączy w sobie wiodące na świecie doświadczenie w zakresie zaworów przekształtnikowych HVDC, cyfrowej platformy sterowania MACH™*6 przekształtników transformatorowych i rozdzielnic wysokiego napięcia, a także analiz wewnątrz układowych, projektowania i inżynierii, dostaw, nadzoru nad instalacją i uruchomień.

HVDC Light ® to technologia przekształcania napięcia opracowana przez Hitachi Energy. Jest to preferowana technologia dla wielu zastosowań sieciowych, w tym łączenia krajowych sieci energetycznych oraz integracji morskich farm wiatrowych z systemami przesyłowymi na stałym lądzie. Cechą charakterystyczną HVDC Light są wyjątkowo kompaktowe stacje przekształtnikowe i wyjątkowo niskie straty elektryczne.

Firma Hitachi Energy była pionierem komercyjnej technologii HVDC prawie 70 lat temu i zrealizowała ponad połowę światowych projektów HVDC.

*1 O Hornsea 3
*2 Brytyjska strategia bezpieczeństwa energetycznego (British Energy Security Strategy - BESS) – morska energetyka wiatrowa
*3 Informacja prasowa nt. Hornsea 1
*4 Informacja prasowa nt. Hornsea 2
*5 Informacja prasowa nt. partnerstwa z Aibel
*6 Zaawansowany system sterowania dla HVDC (MACH™)

Strona internetowa dot. technologii HVDC:
https://www.hitachienergy.com/offering/product-and-system/hvdc

O Hitachi Energy

Hitachi Energy jest światowym liderem technologicznym, który dąży do zapewnienia zrównoważonej przyszłości energetycznej dla wszystkich. Obsługujemy klientów z sektorów użyteczności publicznej, przemysłu i infrastruktury, oferując innowacyjne rozwiązania i usługi w całym łańcuchu wartości. Wspólnie z klientami i partnerami tworzymy pionierskie technologie i umożliwiamy cyfryzację niezbędną do przyspieszenia procesu transformacji energetycznej w kierunku neutralnej węglowo przyszłości. Udoskonalamy światowy system energetyczny tak, aby stał się bardziej zrównoważony, odporny i bezpieczny, równoważąc jednocześnie korzyści społeczne, środowiskowe i ekonomiczne. Hitachi Energy może poszczycić się udokumentowanym doświadczeniem i niezrównaną bazą zainstalowanych rozwiązań w ponad 140 krajach. Nasza siedziba główna znajduje się w Szwajcarii, a w 90 krajach zatrudniamy około 38 000 osób, generując obroty o wartości około 10 mld USD.
https://www.hitachienergy.com
https://www.linkedin.com/company/hitachienergy
https://twitter.com/HitachiEnergy

O Hitachi, Ltd.

Hitachi rozwija Biznes Innowacji Społecznych, tworząc zrównoważone społeczeństwo dzięki danym i technologii. Naszym celem jest rozwiązywanie problemów klientów i społeczeństwa za pomocą rozwiązań Lumada wykorzystujących technologie IT, OT (Operational Technology) i produkty oferowane w ramach naszej struktury biznesowej obejmującej Cyfrowe Systemy i Usługi, Zieloną Energetykę i Mobilność, Połączony Przemysł oraz Systemy Motoryzacyjne. Kierując się ekologią, cyfryzacją i innowacyjnością, dążymy do rozwoju poprzez współpracę z naszymi klientami. Skonsolidowane przychody firmy za rok fiskalny 2021 (zakończony 31 marca 2022 r.) wyniosły 10 264,6 miliardów jenów (84 136 milionów dolarów amerykańskich), przy 853 skonsolidowanych spółkach zależnych i około 370 000 pracowników na całym świecie. Więcej informacji na temat Hitachi można znaleźć na stronie internetowej https://www.hitachi.com.

O Ørsted

Wizja Ørsted to świat całkowicie oparty na zielonej energii. Ørsted rozwija, buduje i eksploatuje morskie i lądowe farmy wiatrowe, farmy słoneczne, magazyny energii, instalacje odnawialnego wodoru i paliw ekologicznych oraz zakłady bioenergetyczne. Ponadto, dostarcza swoim klientom produkty energetyczne. Ørsted jest jedyną firmą energetyczną na świecie z naukowo opracowanym celem zerowej emisji netto, potwierdzonym przez inicjatywę Science Based Targets (SBTi). Plasuje się jako najbardziej zrównoważona firma energetyczna na świecie w indeksie Corporate Knights 100 najbardziej zrównoważonych korporacji na świecie w 2022 r. i znalazła się na liście CDP Climate Change A List jako globalny lider w działaniach na rzecz klimatu. Firma ma swoją siedzibę główną w Danii i zatrudnia ponad 7000 osób. Akcje Ørsted są notowane na Nasdaq Copenhagen (Orsted). W 2021 roku przychody grupy wyniosły 77,7 mld DKK (10,4 mld EUR). Odwiedź stronę www.orsted.co.uk lub śledź nas na Facebooku, LinkedIn, Instagramie i Twitterze.

Kontakt

Jacek Pielka

dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej