Muuntajien myyntitiimissä riittää konkareita
Features | Finland | 06.09.2020 | 2 min read
Features | Finland | 06.09.2020 | 2 min read
Hitachi ABB Power Gridsin muuntaja- ja suurjännitepuolen myyntitiimiin kuuluu kaikkiaan kymmenen alan ammattilaista. Tiimiä luotsaavan Toni Heinon lisäksi siihen kuuluvat Kari Teppo, Teuvo Tapio, Mikko Mäkelä, Marko Kivimäki, Mikko Mäntysalo, Leena Kurkela, Antti Poskiparta, Reima Salo sekä Seppo Lehto. Helsingissä työskentelevää Mäkelää ja Lappeenrannassa työskentelevää Lehtoa lukuun ottamatta kaikki tiimin jäsenet toimivat Vaasasta.
”Asiakkaita palvelemme aktiivisesti ympäri Suomen”, Heino sanoo.
Tiimin tarjontaan kuuluu kattava valikoima muuntaja- sekä suurjännitetuotteita ja -palveluita, ja asiakkaita löytyy laajasti eri asiakassektoreilta: energia- ja sähköyhtiöistä, teollisuudesta, liikenteestä sekä infrastruktuurikohteista.
Heino kutsuu joukkoa leikkisästi ”senioritiimiksi”, sillä useammalla tiimin jäsenellä on takanaan jo monen kymmenen vuoden mittainen ura alalla. Esimerkiksi Salo, Teppo ja Tapio ovat työskennelleet ensin ABB:llä ja nyt Hitachi ABB Power Gridsillä kukin noin 30 vuotta, ja kokemuksen mitassa ”keskiväliinkin” sijoittuvilla Heinolla ja Kivimäellä on kokemusta kaksi vuosikymmentä. Tasapainoiseen tiimiin mukaan mahtuu toki myös tuoretta osaamista, jota edustaa esimerkiksi keväällä tiimissä aloittanut Mäntysalo. Myyntitiimissä työskentelee lisäksi kaksi harjoittelijaa, jotka ovat hyvässä vauhdissa oppimassa alan ammattilaisiksi.
”Kyllä kokemusta löytyy, ja myös näkemystä siitä, mikä on asiakkaalle se oikea ratkaisu. Meidän toiminnan johtotähti on asiakkaan tarpeiden kuunteleminen ja näihin tarpeisiin vastaaminen parhaalla mahdollisella tavalla”, Heino toteaa.
Tähtäimessä ympäristöystävällisyys ja lisääntyvä digitaalisuus
Muuntajat ovat perustekniikaltaan hyvin tunnettuja, ja niitä myös kehitetään jatkuvasti. Tällä hetkellä tuotekehityksen keskiössä ovat energiatehokkuuden ja ympäristöystävällisyyden parantaminen sekä digitaalistuvan maailman vaatimuksiin vastaaminen entistäkin paremmin. Noin vuoden päästä astuvat voimaan EU-komission laatimat ekosuunnittelun toisen vaiheen vaatimukset, jotka rajoittavat muuntajien häviöitä vielä nykyistä alemmaksi. Muutos koskee erityisesti jakelumuuntajia, tehomuuntajat ovat jo lähtökohtaisesti asiakastarpeiden kautta hyvin vähähäviöisiä. Digitaalisuus puolestaan näkyy esimerkiksi muuntajien analytiikan kehityksessä, mikä tuo analytiikan lähemmäksi käyttäjää ja samalla lisää muuntajien luotettavuutta ja huoltotoimien ennakoitavuutta.
Uusi omistaja, sama ammattitaitoinen palvelu
Hitachi ABB Power Grids aloitti toimintansa 1.7.2020. Heino suhtautuu tulevaisuuteen positiivisesti.
”Uusi omistaja tuo mukanaan uutta voimaa ja vahvistaa jo olemassa olevaa brändiä. Vaikka omistaja vaihtui, muuntaja- ja suurjännitepuolen palvelumme on yhtä kattavaa ja laadukasta kuin aiemminkin. Meillä on edelleen ison yhtiön tarjonta ja mahdollisuudet, samoin kuin ison yhtiön tahto palvella asiakasta”, hän sanoo.