Choose your region and language

Go

Menu

Hitachi Energy partnerem soutěže pro talentované programátory

Šestnáctý ročník soutěže Networking Academy Games proběhl 13. dubna 2023 v Hradci Králové na Střední škole a vyšší odborné škole aplikované kybernetiky. Společnost Hitachi Energy byla jedním z partnerů akce. Zúčastnilo se celkem 19 talentovaných týmů z celé České republiky. V úvodu ke studentům promluvil brigádní generál Ing. Petr Šnajdárek a připomenul studentům význam síťových odborníků na trhu práce a popřál mnoho úspěchů v soutěži.

Vaši firmu kontaktoval zákazník ze společnosti IoT-Factory, který řeší závažný bezpečnostní problém. Administrátorův mobilní telefon s operačním systémem Android byl napaden pomocí neověřené aplikace, kterou si administrátor nainstaloval. Bohužel však v mobilním telefonu měl uložena přístupová hesla pro aktivní síťové prvky, na které se již teď s původním heslem nemůže dostat. Některé služby sítě jsou již nyní dokonce nedostupné a celá síť tak čelí kybernetickému útoku. Je nezbytné konfiguraci opravit, zcela zablokovat útočníka, a to vše do tří hodin, jinak dojde k odstávce výrobních linek a velké finanční škodě. “  Přesně tak znělo zadání, přičemž soutěžící nedostali k dispozici skoro žádnou technickou dokumentaci firmy. Přesně s tím si totiž v praxi musí poradit mnoho IT specialistů, které si firma najímá.

Cílem soutěže bylo vyhodnotit situaci, objasnit příčinu a zároveň odvrátit kybernetický útok a následně obnovit všechny služby počítačové sítě. 

S tímto úkolem si nejlépe poradili (a stali se tak vítězi)  zástupci Střední školy a vyšší odborné školy aplikované kybernetiky v Hradci Králové. Na druhém místě zabodovali zástupci Střední školy teleinformatiky z Ostravy a jako třetí zabodoval další tým ze Střední školy a vyšší odborné školy aplikované kybernetiky v Hradci Králové. Soutěžící si odnesli hodnotné ceny např. vouchery na nákup zboží v hodnotě 27000,- Kč,  věcné ceny jako WIFI routery, herní klávesnice, sluchátka, power banky, flash disky, trička a další. 

„Letošní ročník jsme zaměřili na aktuální témata z oblastí počítačových sítí a běžné problémy větších sítí. Využili jsme vlastních zkušeností z praxe. Moderní IT specialisté musí umět podnik ochránit a zároveň spolupracovat s vedením na analýze obchodních příležitostí. A právě toto propojení soutěže s aktuální situací na trhu nás zcela odlišuje od ostatních soutěží podobného typu,“ říká Martin Pruša, koordinátor soutěže a prezident spolku i-com-unity, který soutěž pořádá.

„Celé zadání bylo navrženo s použitím automatizovaných testů pro vyhodnocování a kontrolu. Veškeré kroky k vyřešení zadání pak byly odprezentovány studentům včetně těchto testů. Zde se opět odlišujeme od ostatních soutěží a studentům ukazujeme, jak lze dosáhnout cíle. V dnešní době je nutné připravovat studenty úplně jinak, než tomu bylo před lety. Proto se mění i úkoly, které studenti v soutěži dostávají, protože pouze tak je můžeme připravit na skutečné zaměstnání,“ doplňují další koordinátoři soutěže Miloslav Penc a Michal Petrovič.

Program Cisco Networking Academy si klade za cíl najít a rozvíjet talenty v oblasti síťových technologií, a zároveň studentům pomáhá získat potřebnou praxi pro jejich další rozvoj. Od začátku působení v Česku prošlo programem Cisco Networking Academy více než 42 tisíc studentů středních a vysokých škol, v současné době u nás okolo 300 lektorů na 99 akademiích.

Děkujeme zástupcům Hitachi Energy - Michalovi Andrejčákovi a Josefovi Košinovi - za organizaci a osobní účast na akci. 

Podílíte se na projektech s námi? Máte pro nás zajímavý námět?