Wzrost dostaw zielonej energii jest obiecujący
Fińskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej szacuje, że w kolejnych latach budowa elektrowni wiatrowych w tym kraju będzie nadal dynamicznie rosnąć, ale w ciągu najbliższych trzech lat nie osiągnie rekordowego poziomu z 2022 roku. Mimo to przewiduje się, że przyrost nowych mocy energii wiatrowej w Finlandii wyniesie 1500 MW rocznie. W wietrzne dni oznacza to równowartość mocy elektrowni jądrowej (takiej jak Olkiluoto 3 w Finlandii). W opublikowanym raporcie na temat rynku energii odnawialnej (z czerwca 2023 r.) Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) wskazała, że prognozy dotyczące nowych mocy odnawialnych w Europie skorygowano w górę, odzwierciedlając 40-procentowy wzrost w porównaniu z 2022 r.4
‒ Sektor offshore wind jest szybko rozwijającym się i obiecującym źródłem energii odnawialnej w Europie oraz kluczem do osiągnięcia neutralności klimatycznej na kontynencie do 2050 r. ‒ komentuje Johan Söderström, dyrektor Hitachi Energy na Europę, Bliski Wschód i Afrykę. Wkrótce uruchomiony zostanie ambitny projekt u wybrzeży Holandii i Niemiec, gdzie planowanych jest sześć morskich farm wiatrowych o mocy 2 GW. Będą one przesyłać energię do stacji przekształtnikowej na wybrzeżu prądem stałym. W marcu 2023 r. Hitachi Energy zawarła z TenneT umowę dotyczącą dostawy tych połączeń przesyłowych. Firma Hitachi Energy jest pionierem technologii przesyłu prądu stałego o wysokim napięciu (HVDC), a na potrzeby projektu zostaną wykorzystane jej transformatory HVDC Light®.
‒ Przewiduje się, że ze względu na inwestycje niezbędne do przejścia na zieloną energię, europejskie rynki energetyczne wejdą w supercykl. Ponieważ transformacja ta przyspiesza pod względem skali i szybkości, musimy przejść od projektów do programów, dzięki czemu zapewnimy potrzebną przepustowość, a jednocześnie ściśle współpracować z klientami i wzmacniać partnerstwa, takie jak to w ramach umowy ramowej z TenneT. Ważne jest nie tylko zwiększenie mocy produkcyjnych, ale także przyciągnięcie zdolnych ludzi - następnej generacji talentów, którzy z pasją będą dążyć do osiągnięcia zrównoważonej przyszłości energetycznej dla wszystkich ‒ podsumowuje Johan Söderström.
Rozwiązania transformatorowe do zastosowań morskich
Na fińskim wybrzeżu, gdzie odległości przesyłowe są krótsze, powszechne jest jednak budowanie morskich farm wiatrowych z wykorzystaniem technologii prądu przemiennego. To również stanowi obszar, w którym Hitachi Energy dysponuje specjalistyczną wiedzą i rozwiązaniami na światowym poziomie. Na potrzeby dużych morskich turbin wiatrowych firma zaprojektowała specjalne transformatory WindSTARTM.
‒ Warunki na morzu są wymagające: występują wibracje i zasolenie. Dostosowujemy więc te szczególne transformatory do potrzeb każdego dostawcy turbin ‒ wyjaśnia Norbert Beatrix.
Dla morskich połączeń sieciowych dobrym rozwiązaniem jest najnowszy koncept Hitachi Energy, CompactStar™. To kompaktowy, lekki transformator, którego innowacyjna konstrukcja i zastosowanie najwyższej jakości materiałów zwiększają wydajność cieplną. Dzięki temu stanowi on rozsądną inwestycję dla klientów chcących obniżyć całkowity koszt posiadania (TCO) i poprawić wydajność operacyjną. Urządzenie jest do 30 procent mniejsze i lżejsze niż tradycyjny wariant, przez co idealnie nadaje się do ciasnych przestrzeni, takich jak platformy morskie.
‒ Coraz popularniejsza staje się również produkcja zielonego wodoru z wykorzystaniem energii wiatrowej. W przyszłości będzie to stanowić dodatkową możliwość magazynowania energii z wielkich farm. Obie te technologie przynoszą sobie bowiem wzajemne korzyści: przy silnym wietrze energia elektryczna może być magazynowana w postaci wodoru, co dodatkowo poprawia rentowność jej wytwarzania ‒ podsumowuje Norbert Beatrix, komentując przyszłe wyzwania i możliwości stojące przed branżą.