选择您的地区和语言

菜单

Press Release 04-08-2022

4 min read

Hitachi Energy pomaga zrobić ogromny krok w transformacji energetycznej Niemiec

Germany’s energy transition system

System HVDC Light® pozwoli przesyłać ogromne ilości energii odnawialnej dla nawet 5 milionów gospodarstw domowych i pomoże Niemcom osiągnąć cel neutralności węglowej do 2045 r.

Firma Hitachi Energy, globalny lider technologii, dążący do zapewnienia zrównoważonej przyszłości energetycznej dla wszystkich, ogłosiła, że otrzymała duże zamówienie od TenneT i TransnetBW, dwóch z czterech niemieckich operatorów systemu przesyłowego, na dostawę rozwiązania przesyłowego dla wysokonapięciowego połączenia prądem stałym (HVDC) SuedLink DC4, biegnącego między północą a południem kraju.

SuedLink DC4 to jeden z najważniejszych projektów dotyczących sieci energetycznej i transformacji energetycznej w Niemczech, który umożliwi zmniejszenie zużycia paliw kopalnych i pomoże krajowi osiągnąć neutralność węglową do 2045 r.*1

Wykorzystując technologię HVDC Light® firmy Hitachi Energy, SuedLink DC4 będzie przesyłać do 2000 megawatów bezemisyjnej energii elektrycznej o napięciu ±525 kilowoltów, co wystarczy do zasilenia 5 milionów niemieckich gospodarstw domowych.*2 Połączenie zostanie poprowadzone pod ziemią na odległość 550 kilometrów i w razie potrzeby będzie efektywnie przesyłać energię wiatrową z północy na przemysłowe południe lub alternatywnie – energię słoneczną z południa na północ.

– Jesteśmy dumni, że możemy odegrać kluczową rolę w tej bardzo ważnej inwestycji w procesie przechodzenia Niemiec na energię odnawialną i neutralność węglową – mówi Niklas Persson, dyrektor zarządzający biznesu Stacji i Systemów Elektroenergetycznych w Hitachi Energy. – HVDC Light to technologia umożliwiająca transfer energii odnawialnej na dużą skalę, zarówno na lądzie, jak i na morzu.

– SuedLink będzie stanowił fundament transformacji energetycznej w Niemczech. Wraz z przyznaniem Hitachi Energy zamówienia na system wysokiego napięcia prądu stałego dla DC4, zmierzamy w kierunku realizacji tego ważnego połączenia energetycznego – mówi Tim Meyerjürgens, Chief Operations Officer w TenneT.

Hitachi Energy dostarczy stację przekształtnikową HVDC Light na każdy kraniec SuedLink DC4, aby przekształcić prąd zmienny z sieci przesyłowej na prąd stały w celu dostarczenia go przez łącze i z powrotem na prąd zmienny w celu przesłania go do sieci odbiorczej. Kontrakt obejmuje trzy stacje sekcji kablowych w celu przyspieszenia wykrywania usterek w łączu.

W ramach swojego długoterminowego zaangażowania w transformację energetyczną Niemiec, w ostatnim czasie firma Hitachi Energy zdobyła lub zrealizowała zamówienia na rozwiązania integrujące duże ilości energii odnawialnej.*3 Obejmują one stacje przekształtnikowe dla połączenia HVDC NordLink*4 między Niemcami a Norwegią, stacje przekształtnikowe dla połączenia 900-megawatowej morskiej farmy wiatrowej DolWin5 na niemieckim Morzu Północnym, rozwiązanie dla sieci kombinowanej Kriegers Flak, które łączy niemiecką sieć energetyczną z dwiema morskimi farmami wiatrowymi na Morzu Bałtyckim i w Danii, a także rozwiązania wspierające jakość energii, które umożliwiają przepływ większej ilości energii odnawialnej z północy na południe Niemiec.

Uwagi:

Rozwiązanie HVDC firmy Hitachi Energy łączy w sobie wiodące na świecie doświadczenie w zakresie zaworów przekształtnikowych HVDC, cyfrowej platformy sterowania MACH™*5 przekształtnikowych transformatorów mocy i rozdzielnic wysokiego napięcia, a także analiz systemu, projektowania, dostaw, nadzoru nad instalacją i uruchomień.

HVDC Light® to technologia przekształcania napięcia opracowana przez Hitachi Energy. Jest to preferowana technologia dla wielu zastosowań sieciowych, w tym łączenia krajowych sieci energetycznych oraz integracji morskich farm wiatrowych z systemami przesyłowymi na stałym lądzie. Cechą charakterystyczną HVDC Light są wyjątkowo kompaktowe stacje przekształtnikowe i niezwykle niskie straty elektryczne.

Firma Hitachi Energy była pionierem komercyjnej technologii HVDC prawie 70 lat temu i zrealizowała ponad połowę światowych projektów HVDC.

O Hitachi Energy

Hitachi Energy jest światowym liderem technologicznym, który dąży do zapewnienia zrównoważonej przyszłości energetycznej dla wszystkich. Obsługujemy klientów z sektorów użyteczności publicznej, przemysłu i infrastruktury, oferując innowacyjne rozwiązania i usługi w całym łańcuchu wartości. Wspólnie z klientami i partnerami tworzymy pionierskie technologie i umożliwiamy cyfryzację niezbędną do przyspieszenia procesu transformacji energetycznej w kierunku neutralnej węglowo przyszłości. Udoskonalamy światowy system energetyczny tak, aby stał się bardziej zrównoważony, odporny i bezpieczny, równoważąc jednocześnie korzyści społeczne, środowiskowe i ekonomiczne. Hitachi Energy może poszczycić się udokumentowanym doświadczeniem i niezrównaną bazą zainstalowanych rozwiązań w ponad 140 krajach. Nasza siedziba główna znajduje się w Szwajcarii, a w 90 krajach zatrudniamy około 38 000 osób, generując obroty o wartości około 10 mld USD.

https://www.hitachienergy.com

https://www.linkedin.com/company/hitachienergy

https://twitter.com/HitachiEnergy

 

O Hitachi Ltd.

Hitachi rozwija Biznes Innowacji Społecznych, tworząc zrównoważone społeczeństwo dzięki danym i technologii. Naszym celem jest rozwiązywanie problemów klientów i społeczeństwa za pomocą rozwiązań Lumada wykorzystujących technologie IT, OT (Operational Technology) i produkty oferowane w ramach naszej struktury biznesowej obejmującej Cyfrowe Systemy i Usługi, Zieloną Energetykę i Mobilność, Połączony Przemysł oraz Systemy Motoryzacyjne. Kierując się ekologią, cyfryzacją i innowacyjnością, dążymy do rozwoju poprzez współpracę z naszymi klientami. Skonsolidowane przychody firmy za rok fiskalny 2021 (zakończony 31 marca 2022 r.) wyniosły 10 264,6 miliardów jenów (84 136 milionów dolarów amerykańskich), przy 853 skonsolidowanych spółkach zależnych i około 370 000 pracowników na całym świecie. Więcej informacji na temat Hitachi można znaleźć na stronie internetowe https://www.hitachi.com.

Kontakt

Jacek Pielka

dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej